دسته‌بندی نشده

اگر انسانی خودش رو طلسم کنه (طلسم انسان ) کار گناهی انجام داده است ؟

۱- مثلا ایشون ادعا میکنن که “امضا کردن” نوعی جادوگری هست … با اینکه شخصی خیلی راحت میتونه بزنه زیرش ولی نمیتونه چون خودش رو زیر اون کاغذ طلسم کرده .

۲- یا مثلا میگن تو ادعیه ما خیلی سفارش شده که آنگونه درخواست کنید که گویا خواسته شما پشت در میباشد … ایشون اعتقاد دارن که اینم یه نوع جادوگری هست .

۳- مثلا ایشون میگن وقتی میخوای از کسی تخفیف بگیری … با ایشون صحبت نکن … صحبت تمام میشود و میرود … قیمت خودت را روی کاغذ بنویس و به او بده … این نوعی جادوگری هست.

۴- یا روشهایی در مورد تاثیر گذاری روی دیگران … بالابردن انرژی بدنی … ورزش های خاص و خیلی چیزهای دیگر دارن که نمیتونم اینجا در موردش صحبت کنم .

جدا از اینکه این روشها درست یا غلط هستند آیا من مجاز هستم خودم را طلسم کنم یا نه …؟!

چون بسی ابلیس آدم روی هست / پس به هر دستی نشاید داد دست(۱)

قبل از جواب به پرسش شما باید بدانیم که معنای طلسم چیست:

الف:مرحوم نراقی در کتاب «خزائن» خود در ذیل کلمه طلسم می نویسد:

اختلف فى معنى طلسم‏ على ثلاثه أقول: الاول أنَّ الطل بمعنى الأثر والمعنى أثر الاسم، و الثانى أنّه لفظ یونانىٌ معناه عقده لا تنحلّ؛ والثالث أنَّه کنایه عن مقلوب اسمه أعنى المسلّط(۲)

در معنای طلسم سه نظریه مطرح است: ۱٫ از دو لفظ طلٌ به معنای اثر و اسم ترکیب یافته است. ۲٫ لفظی است یونانی به معنای گره غیر قابل گشودن. ۳٫ مقلوب کلمه مسلط است.

مطلب پیشنهادی  باطل کردن طلسم دفینه

ب:نویسنده «کشٌاف اصطلاحات العلوم و الفنون» می نویسد:

عبد العلی بیرجندی در «شرح تذکره» گوید: طلسم عبارت از خارقی است که مبدأ آن قوای فعٌاله (اثر گذار) آسمانی آمیخته با قوابل زمینی منفعله (اثر پذیر) است، تا بدان امور شگفت و غریب پدید آورند ؛ زیرا برای حدوث کائنات عنصری که اسباب آنها قوای آسمانی است، شرایط مخصوصی است و به این شرایط استعداد قابل، کمال می پذیرد و از این رو کسی که احوال قابل و فاعل را بشناسد و بر جمع میان آنها قادر باشد، می تواندبه ظهور آثار عجیب و شگفتی پی برد.(۳)

ج:پس طلسم امرموهوم و گزافی نیست چنانچه شیخ الرئیس بو علی سینا چنین بیان می کند:

سبب سحر نفوس قوی هستند که بدون استفاده از ابزار مادی به وقوع می پیوندد؛ ولی طلسم از ارتباط قوای آسمانی و قوای زمینی ناشی می شود. وی می گوید: «پدیده های غیر عادی در جهان طبیعت از سه منشأ سرچشمه می گیرند:
الف. هیئت نفسانی، ب. خواص اجسام عنصری؛ مثل جذب آهن توسط مغناطیس، ج. قوای آسمانی که در اثر ارتباط با قوای زمینی آثار عجیب را در پی دارد. سحر از نوع اول است، ولی طلسم از نوع سوم است.(۴)

د:بعد از بیان این مطالب باید بدانیم که:
طلسم کار ساده و راحتی نیست و از دست هر کسی برنمی آید. باید توجه داشت که از هر کسی که ادعای دانستن این امور را دارد، نباید به راحتی پذیرفت؛ چون بسیاری از سودجویان از این راه برای خود منبع درآمد درست کرده و مردم را فریب می دهند.

مطلب پیشنهادی  گنج یابی

مرحوم شهید اول بعد از بیان تعریفی نزدیک به تعریف یاد شده از بیرجندی، می نویسد: طلسم حرام و کسب درآمد کردن از این راه نیز حرام است.(۵)

پی نوشت:
۱-مولوی
۲-نراقی/خزائن/ص ۱۵۷
۳٫ طهانوی، کشٌاف اصطلاحات العلوم و الفنون، ج۲، ص۱۱۳۸،
۴ . صدر حاج سید جوادی و دیگران، دائره المعارف تشیع، ج ۹، ص۱۱۷

۵٫ قمی، شیخ عباس، سفینه البحار، ج ۴، ص۹۱،. به نقل از الدروس شهید اول.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 12 =

دستگاه فلزیاب SILVER uMax
دسته‌بندی نشده
دستگاه فلزیاب SILVER uMax +فیلم

دستگاه فلزیاب SILVER uMax دستگاه فلزیاب سیلوریومکس تسورو آمریکا Tesoro Silver uMax فلزیابی بسار سبک و با رابط کاربری ساده پرفروش ترین فلزیاب شرکت تسورو امریکا در چندین سال متوالی دقت فلزیابی بسیار بالا و برخوداری از قابلیت حذف ذرات دارای حالت تفکیک فلزات به انواع ارزشمند و بی ارزش …

گنج یاب و طلایاب
دسته‌بندی نشده
توضیحاتی درباره گنج یاب و طلایاب

توضیحاتی درباره گنج یاب و طلایاب فلزیاب چیست؟ دستگاه فلزیاب وسیله ایست برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی شده درون زمین دیوار یا مواد دیگر. فلزیاب چگونه کار می کند؟ دستگاه فلزیاب یک میدان مغناطیسی در اطراف دیسک جستجوگر خود ایجاد می کند. در زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان …

فلزیاب چیست
باستان شناسی و دفینه یابی
فلزیاب چیست؟ و انواع مختلف فلزیاب

فلزیاب چگونه کار می کند؟ به طور کلی واژه فلزیاب به وسیله ای گفته میشود که توانایی کشف و تفکیک فلزات را از سایر اجسام داشته باشد و بتواند در میان فضاهای حایل مثل دیوار,سنگ,خاک و… فلز را تشخیص دهد. توضیح واژه فلزیاب در دانشنامه ویکی پدیا: فلزیاب وسیله ای …